top of page

פינת המגדל

קצת על המגדלים של החוג הישראלי לכלבי הרוח

גזע: סאלוקי

יוליה ווזילקין, בית גידול "אורניה אל אמירה"

יוליה ווזילקין, ילידת רוסיה, אחות במקצועי ועובדת בבית חולים "הדסה" מאז העלייה לארץ. 

נשואה+2 וסבתא לשני נכדים מקסימים.

כי ילדה גדלתי עם כלבים מעורבים.הצלתי כלבים שהיו זקוקים לעזרה כשנכרו בדרכי באהבה גדולה,תורמת לבעלי חיים הנזקקים.

בבעלותי בית גידול "אורניה אל אמירה" - בית גידול ביתי וקטן שהתחיל מנקבה שנרכשה בשנות 2001 מבית גידול "ספקטור אל ראסאל" וזכתה לחיים ארוכים מעל הממוצע לגזע (10/03/2001-25/12/2017).

כעת חיים בביתי הבת שלה, לידת 2005, נכדתה, לידת 2009 ונינתה, לידת 2016. כל הכלבות הוצגו בתערוכות גם בגילאים בוגרים וסיימו כל תואר שניתן היה בארץ (אלוף צעיר, אלוף ישראל, אלוף על, אלוף קשיש), ובתכנון גם להציג בחו"ל את כלבתי הצעירה....

שתי המלטות הראשונות שלי נרשמו תחת בית גידול "ספקטור אל ראסאל" בבעלות שלא שי ספקטור שממנו נרכשה סאלוקית הראשונה שלי (כיום, לצערי, בית גידול של שי לא פעיל יותר).

שתי המלטות נוספות נרשמו תחת שם בית הגידול שלי.

אני בוגרת מדרשה לכלבנות מ-2016, מקדמת גזע סלוקי מ-2017, בעלים בשותפות של כלבים נוספים עם בית גידול "נשמה טובה". כלב יבוא בבעלות משותפת שמתגורר בבית אצל חבר, וכלב מגידולי בשותפות עם משפחה נחמדה.

תוכניות גידול שלי מתבסס בעיקר על כלבים מקומיים. גם כלב היבוא חוזר לקווים מקומיים בחלקו. מרבית הכלבים שבבעלותי היום חלקים וזה הטיפוס המועדף עלי. עם הכרותי עם הגזע כשרכשתי את כלבתי הראשונה לאחר חיפוס קפדני ולמידה על הגזע נכבשתי עלידי הסאלוקים ולא ראיתי את עצמי כבעלים של כלבים מסוג אחר.

כעיקרון כל אחת מכלבותי ממליטה פעם בחיה לאחר בדיקות רפואיות רלוונטיות כגון: אקו לב, בדיקת תירואיד וכו'. כל הכלבים שלי חיים בתוך הבית כי חלק ממשפחה ונמכרים לבתים כאלו גם כן. אני דואגת להישאר בקשר רציף עם בעלי גורים מגדולי בארץ ובחו"ל ותמיד זמינה לאורך כל הדרך לחלוק בידע, עצות, וכתף תומכת.

מתכננת להירשם למדרשה מתקדמת ואף לצאת לשיפוט בהמשך הדרך כדי לאפשר תרומה גדולה יותר לגזע האהוב עלי.

תמיד שמחה לחלוק את הידע שאספתי ולשתפו עם מי שמעוניין. 

יוליה ווזילקין

972-54-4577134+

vozulka@gmail.com

yulia.jpg

גזע: סאלוקי

קרן מינץ, בית גידול ״נשמה טובה״

 קרן מינץ, ילידת 1983, בעלים ומגדלת של סאלוקים מאז 2007, עומדת מאחורי בית גידול "נשמה טובה" שהוא בית הגידול הגדול ביותר בארץ לגזע הן מבחינת כמות הכלבים שבתוכנית הגידול והן מבחינת היותו היחיד עם המלטות רציפות במהלך ה10 שנים האחרונות בארץ. מטרת בית הגידול היא שימור קוי הדם המקומיים בשילוב תוכנית גידול "חכמה" שכוללת כלבי יבוא שנבחרו בקפידה לאחר הכירות מעמיקה ומעקב אחרי קוי הדם, בריאותם והאופי שלהם. לאורך השנים למדתי רבות ממגדלים מובילים בעולם, בעלי ידע ושם - כפי שעזרו לי ללמוד, אני תמיד שמחה לחלוק מידע, ליעץ ולעזור בכל הנוגע לגזע.

אפשר לומר שאני חיה ונושמת סאלוקים !

הלהקה הפרטית שלי מונה כיום (אמצע 2019) 8 כלבים ואני בעלים של כלבים נוספים בתנאי גידול / שותפות שחלקם חיים בארץ וחלקם בחו"ל. תוכנית הגידול כוללת כיום כ 30 סאלוקים מקוי דם שונים. כל כלבה שהינה בבעלות בית הגידול ממליטה פעם גג פעמיים במהלך כל חיה, לרוב לא לפני הגעתה לגיל 4+ ולאחר בדיקות בריאות מקיפות, הצגה בתערוכות ולא רק. כל הכלבים בתוכנית הגידול חיים בתוך הבית כחלק מהמשפחה וזה היה אחד העקרונות החשובים עבורי בבחירה להחזיק כמות כלבים כזו ועדיין לתת להם חיים נהדרים ופעילים כפי שמגיע להם - לכן בחרתי באופציה של מציאת שותפים שאוהבים את הגזע ומוכנים לשתף פעולה תחת חוזה, כך שנוכל יחד כולנו לתרום יותר לקוי הדם המקומיים ולגזע בארץ ובעולם. 

בנוסף להיותי מגדלת, מ2006 אני גם פעילה בתחום הצלת סאלוקים וכלבי רוח, שיקומם ומציאת בתים מתאימים לכלבים שנמצאו משוטטים, אחרי פעילות זו ניתן לעקוב בעמוד "רסקיו כלבי רוח ישראל" בפייסבוק.

A77I5607ф.jpg

גזע: אייריש וולפהאונד

רוני וינטרוב, בית גידול ״Heart of Joy״

אל גזע האייריש וולפהאונד הגעתי בטעות לפני בערך 15 שנה. לעולם הכלבנות הגזעית נחשפתי בשנת 2010 כאשר אימצתי את הכלבה הראשונה שלי מהגזע. שנה אחרי האימוץ הבנתי שזה הגזע שלי, ושאחת כזו זה לא מספיק. בארץ לא היה אז גידול של הגזע והיו רק עוד שני זכרים חוץ ממנה, אז תחלתי לחפש מעבר לים. עוד קצת חיפושים, וקצת המתנה ואחרי שנה טסתי לאוסטריה להביא את אורין, היתה לה מטרה, להיות אבן הבסיס של הגידול הישראלי בגזע. איכשהו היא הפכה להרבה מעבר לזה. לבית הגידול שלי קראתי Heart of Joy, לזכרו של ג׳וי, הסוס שלי. זו נראתה לי דרך מיוחדת ויפה להנציח אותו. בשנת 2016, אחרי ש21 שנים לא היו בארץ המלטות של הגזע, הגיע הרגע המיוחל ונולדו לאורין ואוליבר שישה גורים מדהימים שפוזרו בעולם (שני גורים בארה״ב, שתי גורות באוקראינה, ושני גורים נשארו בארץ). מה שחשוב לי בגידול, זה לשמור על האופי הרגוע והנוח של הגזע ועל הטיפוס הקליל של כלב רוח, שלצערי הולך ונעלם מהעולם. אני מקפידה על בדיקות לב תקופתיות בכלבות המיועדות לגידול, בדיקות לליבר שאנט לגורים שנולדים אצלי, וכמובן כל הטיפולים השגרתיים. לפרטים נוספים על הגזע, ועל הכלבות שלי מוזמנים ליצור קשר.

רוני וינטרוב

IW noa geva1.jpg

גזע: סאלוקי

אסנת אזרזר, בית גידול ״King Solomons Hunter's״

בית הגידול הצעיר ביותר לסאלוקים נוסד בשנת 2016, מייד לאחר זכיית אחד הזכרים הצעירים בתואר "אלוף ישראל צעיר", היום כבר אלוף בינלאומי.
בית הגידול "King Solomons Hunter's" "הציידים של המלך שלמה", שם לו למטרה את שימור גזע הסאלוקי הישראלי המדברי חלק השיער בראש ובראשונה, ואת קידום מערך ההסברה על הגזע העתיק והחשוב, המהווה פן תרבותי יהודי וערבי טהור. עוד מלפני כאלפיים שנים - מוזכר בתנ"ך בספר משלי שכתב שלמה המלך, תחת השם: "זרזיר ארוך מותניים." ומלפני עשרת אלפים שנים נראה בהירוגליפים מצריים.
לבית הגידול "King Solomons Hunter's" נוספה לפני כשנה נקבה סאלוקית מצויינת מובחרת (האבא אלוף אירופה והאמא אלופת הולנד ואלופת בלגיה) מנוצה, מאחד מבתי הגידול הידועים בעולם הנמצא בהולנד בשם - Swartshof של מר Hans Nederlof. 
חודש לאחר הגעת הגורה ההולנדית לארץ, הגיעו לישראל לביקור המגדל שלה, מר הנס נדרלוף ושותפתו הגברת ננסי קופס, פגשו מגדלים ישראלים, ראו לראשונה גורים חלקי שיער עם קוי דם מדבריים והיו מלאי התפעלות ותשבוחות. הם למדו וחוו את מערך מגדלי הסאלוקים בארץ והפכו שגרירים בחו"ל לארצנו הקטנה ולמגדלי הסאלוקים הרציניים שפגשו.
יחד עם הגורה מהולנד אומץ לבית הגידול זכר בעל קווי דם מדבריים טהורים, שמויין וקיבל תעודת דור 0. הוא כבר זיווג נקבה עם קווי דם דומים לשלו בעיקר, ובהמלטה נדירה נולדו להם שבעה גורים, מצויינים גדולים וחזקים. אחת מהן נשארה בלהקה לשם זיווג בעתיד עם הזכר האלוף הבינלאומי.
בתכנון ראייה לעתיד, בית הגידול "King Solomon's hunters" מתכנן להמשיך לשמר ולהציל את הסאלוקים עם קווי הדם המדבריים חלקי השיער,  להמשיך ולתרום בהמלטות נוספות וכמו-כן, לפתח את הקו האירופי המנוצה המיוחד והמרשים, שבעיקר מסמל מעמד בארצות ערב ובאמירויות השונות, שם גם משתמשים בסאלוקי החזק למטרות של ספורט מירוצים  וצייד, ולתרום בארץ עם גורים מקווי-דם חזקים, בריאים ומשובחים.
בנוסף לכל, מטרתנו קידום ואיחוד בין המגדלים השונים, לשם שמירה על הגזע, בראש ובראשונה וצירוף אנשים חדשים שירצו להשתתף בשימור הגזע העתיק ויכניסו סאלוקים אל תוך ליבם וביתם.

אסנת אזרזר

972-52-6159214+

_osnat.jpg

גזע: בורזוי

קסניה גאלנצאן, בית גידול ״Celestial Royalty״

הכל התחיל בשנת 1988 כשהייתי ילדה בת 12, אמא שלי ואני עברנו ליד פארק בעיר מולדתי סנט-פטרסבורג, רוסיה וראינו בורזוי שטייל שם עם בעליו, שאלנו מה זה היצור המופלא והנדיר שלא ראינו כמותיו והשאר היסטוריה…..… אז לקחנו את הבורזוי הראשון שלנו Antei וכך מלאתי את כל הזמן שלי רק בגזע המדהים הזה: בלימוד על ההסטוריה של הגזע, תקנים וכללים, טיולים משותפים עם אנשי הבורזוי כל סוף שבוע, השתתפות במרוצי שדה, תערוכות וסתם מפגשים כדי לדבר על התוכניות ועל הכלבים שלנו. כמובן בורזוי ללא ציד זה לא היה בורזוי! אז הלכתי בתקופה ההיא גם לתחרויות ציד לצורך קבלת תעודת צייד לכלבים שלי. בשנת 1998 עברתי לגור בישראל והכלבה האחרונה ואהובה שלי Roskosh נשארה ברוסיה עם אמא שלי. היא הייתה כבר מבוגרת ולא יכלתי לקחת אותה.

כשבורזוי הופך לחלק בלתי נפרד ממך, כבר אין דרך חזרה… אך רק בשנת 2015 יכלתי להגשים את החזרה לגידול בורזוי והבאתי 2 אחיות אווה ולונה מבית גידול ידוע Solovyev שנמצא במוסקבה, רוסיה ומכאן התחילה הדרך שלי עם הגזע בורזוי פה בישראל, בשנת 2017 סיימתי לימדי מדרשה של ההתאחדות הישראלית לכלבנות ובשנת 2021, אחרי 34 שנים שאני נתתי את הלב שלי לגזע, פתחתי בית גידול בשם Celestial Royalty. אז אנחנו בית גידול צעיר אפשר להגיד, אבל כבר מאוד גאים בגידול שלנו ושמחים בתוצאות המרשימות של ה״ילדים״ בתערוכות היופי, 4 שנים ברצף הכלבים שלנו זוכים בתואר מרשים ומכובד ״בורזוי השנה של ישראל״ ושנה שלישית ברצף שהכלבים מהגידול שלנו (שנולדו אצלי) מקבלים את התואר הזה. כמו כן כמובן הגזע בוורזוי מאוד פוטוגני ואהוב מאוד בקרב צלמים ואומנים ואנחנו משתתפים בשמחה בצילומים שונים ופרסומות. אפילו הצטלמנו בשנת 2020 עם אחת והיחידה - גל גדות על חוף הים בקיסריה עם לונה, בליסטאי, ניושה, ניקה וצאר שלנו.

כולי תקווה שאנשים החדשים שמצטרפים למשפחת הבורזוי בארץ יעריכו ויבינו אותם, ימצאו שפה משותפת ורק יהנו מהחיים המשותפים לצידם.

ואני מקווה להמשיך את דרכי באותה הצלחה ועם כלבים יפים, בריאים ומאושרים.

קסניה גלנצן

972-54-6449995+

kseniagal@gmail.com

A77I9729a.jpg
bottom of page